به سامانه تسهیلات ارزی و مشمولین مرکز خدمات آموشی وزارت بهداشت خوش آمدید

برای دریافت خدمات از این مرکز می‌بایست ابتدا در این سامانه ثبت‌ نام کنید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید

در صورتی که عضو سامانه هستید برای ورود اینجا کلیک کنید

 

اطلاعیه های مهم

قابل توجه دانشجويان شاغل به تحصيل در خارج ازكشور

قابل توجه دانشجویان متقاضی دریافت تسهیلات ارزی نیمسال اول 98-97 در خارج از کشور که موفق به ثبت درخواست برای این دوره نگردیده اند. به اطلاع می رساند ، سامانه ارزی از تاریخ 98/01/20 لغایت 98/01/30 تنها به مدت 10 روز مجددا باز خواهد شد. تاریخ فوق به هیچ عنوان تمدید نخواهد گردید

به اطلاع کلیه مشمولین ماده 35 قانون نظام وظیفه عمومی که در نیم سال اول تحصیلی 18-2017 در خارج از کشور شروع به تحصیل نموده اند، می رساند براساس توافق بعمل آمده با نظام وظیفه امکان صدور معافیت تحصیلی برای این دانشجویان میسر شده است، لذا کلیه افرادی که در بازه زمانی مذکور شروع به تحصیل نموده و تاکنون نسبت به اخذ معافیت تحصیلی ننموده اند، لازم است از تاریخ 1/10/1397 لغایت 1/11/1397 ظرف مدت یکماه نسبت به ثبت درخواست معافیت تحصیلی در سامانه تسهیلات ارزی و غیرارزی مرکز خدمات آموزشی و بارگذاری مدارک لازم اقدام نمایند تا مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد. شایان ذکر است نتیجه درخواست و بررسی کارشناسی، از طریق سامانه به افراد اطلاع رسانی خواهد شد و ضرورتی به حضور افراد نمی باشد بنابراین با توجه به الکترونیک و غیرحضوری بودن این فرآیند، از مراجعه حضوری خودداری گردد.

با توجه به اتمام مهلت پرداخت ارز به نرخ رسمی تا پایان شهریور، کلیه متقاضیانی که درخواست ارز نیمسال دوم 97-96 را در زمان مقرر ثبت نموده که موفق به تکمیل پرونده تا پایان شهریور نشده اند. می توانند جهت دریافت ارز به نرخ بازار ( سامانه ETS) نسبت به رفع نواقص اعلام شده و ثبت تقاضای بررسی مجدد اقدام نمایند.

با توجه به بخشنامه نظام وظیفه عمومی مورخ 1397/03/30 مبنی بر لزوم صدور معافیت تحصیلی حداکثر تا پایان سال اول تحصیل و تعیین آخرین مهلت تا پایان شهریور 1397 جهت افرادی که علیرغم دارا بود شرایط معافیت در فرصت مقرر جهت درخواست معافیت تحصیلی اقدام ننموده اند و نظر به اتمام مهلت تعیین شده، به اطلاع می رساند اداره تسهیلات و مشمولین مرکز خدمات آموزشی از اول مهر 1397 از ارائه خدمات در خصوص صدور معرفینامه جهت دانشجویانی که یکسال از شروع به تحصیل ایشان گذشته باشد معذور خواهد بود. بدیهی است در صورت تمدید مهلت مذکور از جانب سازمان نظام وظیفه، مراتب از طریق سامانه و سایت مرکز اطلاع رسانی خواهد شد.

با توجه به اطلاعیه بانک مرکزی درخصوص تعیین مهلت پرداخت ارز دانشجویی به نرخ مصوب بانک، بدینوسیله اعلام میدارد، متقاضیان واجد شرایطی که تاکنون درخواست تسهیلات ارزی مربوط به نیمسال دوم 96-97 خود را ثبت نکرده اند، برای آخرین بار از تاریخ 1397/06/13 تا تاریخ 1397/06/14 فرصت دارند نسبت به ثبت درخواست و ارایه مدارک در سامانه تسهیلات ارزی مرکز خدمات آموزشی اقدام نمایند. با توجه به زمانبر بودن بررسی پرونده های متقاضیان، این وزارت هیچگونه تعهدی جهت صدور معرفینامه برای افرادی که بعد از تاریخ مذکور اقدام نمایند، نخواهد داشت.

به اطلاع می رساند در راستای استقرار دولت الکترونیک و تکریم ارباب رجویان، وضعیت درخواست افراد از طریق سامانه و ارسال پیام کوتاه به متقاضیان اطلاع رسانی خواهد شد. لذا متقاضیان پس از ثبت درخواست، می توانند وضعیت درخواست خود را علاوه بر سامانه، از طریق ارسال پیام کوتاه نیز پیگیری نمایند و نیازی به مراجعه حضوری نخواهند داشت.

شایان ذکر است متقاضیان می توانند کدملی و عدد مورد نظر را مطابق جدول زیر به شماره 3000879818 پیامک نمایند و از آخرین وضعیت درخواست خود مطلع شوند. برای این امر لازم است وضعیت دریافت پیامک های تبلیغاتی سیم کارت شما فعال باشد.


اطلاع از وضعیت درخواست ارزی نیمسال اول ارسال کد ملی بدون فاصله عدد 1
اطلاع از وضعیت درخواست ارزی نیمسال دوم ارسال کد ملی بدون فاصله عدد 2
اطلاع از تاک (سامانه تایید اسناد کنسولی) وزارت امورخارجه از طریق سفارت ارسال کد ملی بدون فاصله عدد 3
اطلاع از وضعیت درخواست مکاتبه با نیروی انتظامی ارسال کد ملی بدون فاصله عدد 4
اطلاع از صدور خروج دانشجویی از طریق سفارت ارسال کد ملی بدون فاصله عدد 5
اطلاع از مکاتبه با سازمانها و ارگانهای دولتی ارسال کد ملی بدون فاصله عدد 6

مثال: فردی که دارای کدملی 0123456789 می باشد، بایستی برای اطلاع از وضعیت نیمسال اول عدد 01234567891 را به شماره 3000879818 ارسال نمایید.

- کلیه فرایندها و خدمات به صورت غیرحضوری انجام می شود و نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد. تمام مراحل انجام کار در داخل سامانه اطلاع رسانی می گردد، لذا از مراجعه حضوری خودداری گردد.

- با توجه به قانون اصلاح ماده (35) قانون خدمت وظیفه عمومی و ابلاغ طی نامه شماره 70948 مورخ 96/06/11 صدور معافیت تحصیلی برای افرادی که از خارج از کشور تحصیل می نمایند، ممنوع اعلام گردیده است.

- براساس اعلام سازمان وظیفه عمومی ناجا، طی نامه شماره 8-3/03/2/23 مورخ 1397/03/30 دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشورِ مشمول که شرایط اخذ معافیت تحصیلی را دارند ولی تاکنون درخواست خود را ثبت نکرده اند، برای آخرین بار و تا تاریخ 1397/06/31 فرصت دارند تا با ارایه مدارک لازم نسبت به دریافت معافیت تحصیلی خود اقدام کنند. بدیهی است از تاریخ 1397/07/01 مطابق دستورالعمل جامع معافیت تحصیلی درخواستهای مربوطه قابل رسیدگی نبوده و تبعات ناشی از آن بر عهده دانشجویان خواهد بود. با توجه به روند بررسی مدارک در سامانه، لازم است متقاضیان واجد شرایط حداکثر تا تاریخ 1397/05/15 نسبت به ثبت درخواست و ارایه مدارک در سامانه تسهیلات ارزی و غیرارزی مرکز خدمات آموزشی اقدام نمایند.

- متقاضیان اعزام به دورهای کوتاه مدت، فرصت مطالعاتی و ... برای دریافت ارز مورد نیاز از طریق امور مالی دانشگاه خود اقدام نمایند و از طریق این مرکز اقدامی برای این دانشجویان میسر نمی باشد برای مشاهده بخشنامه مرتبط اینجا را کلیک نمایید.

- پیرو بخشنامه شماره 96/291654 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مورخ 96/09/14 به اطلاع می رساند تامین ارز بابت شهریه و هزینه اقامت دانشجویان آزاد شاغل به تحصیل در خارج از کشور از تاریخ 1397/01/01 صرفا به نرخ آزاد و کماکان از طریق بانک های سامان و تجارت امکان پذیر می باشد.

شرايط دريافت ارز تحصيلي دانشجويان شاغل به تحصيل در دانشگاه‏هاي معتبر خارج از كشور

- معتبر بودن دانشگاه از نظر وزارت بهداشت
- ديپلم متوسطه در رشته علوم تجربي يا رياضي- فيزيك
- گواهي پايان دوره پيش دانشگاهي در رشته علوم تجربي يا رياضي- فيزيك
- تصویر كارت پايان خدمت يا معافيت براي دانشجويان ذكور یا برگه معافیت تحصیلی برای مشمولین
- تصویر اقامت دانشجويي
- تصویر كارت ملي
- تصویر صفحه اول شناسنامه
- تصویر صفحات اول و دوم گذرنامه(در گذرنامه، محل اقامت دانشجو در کشور ايران قید شده باشد)
- گواهي اشتغال به تحصيل ترم جاري با ذكر رشته تحصيلي و مقطع تحصيلي و طول دوره با تایید سفارت.
- اسكن مدرك I20 برای دانشجويان شاغل به تحصيل آمريكا.
- گواهي كالج و ريزنمرات آن، براي دانشگاه‏هايي كه قبل از ورود به دانشگاه داراي دوره كالج می‏باشند.

زمان ثبت نام:

زمان ثبت نام 6 ماه اول دوره ارزی نیم سال اول از اول مهرماه تا پایان بهمن ماه
مهلت دریافت مجوز 6 ماه اول دوره ارزی نیم سال اول (از مهر تا بهمن) حداکثر تا پایان مرداد سال بعد
زمان ثبت نام 6 ماه دوم دوره ارزی نیم سال دوم از اول فروردین ماه تا پایان مرداد ماه
مهلت دریافت مجوز6 ماه دوم دوره ارزی نیم سال دوم (فروردین تا مرداد) حداکثر تا پایان بهمن ماه

- متقاضیان می بایست مطابق زمان اعلام شده نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند، بدیهی است در خارج از این محدوده زمانی درخواست های مذکور قابل ثبت نخواهد بود.

- با توجه حجم تقاضاها، رسیدگی براساس نوبت و ثبت نام انجام شده، زمانبر می باشد،‌ لذا وضعیت تایید و صدور نامه ارزی را از طریق سامانه، پیگیری نموده و از مراجعه حضوری خودداری نمایید.

- صرفا دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی مي‌توانند با احراز شرايط مورد نياز از تسهيلات ارزي برخوردار شوند. برای مشاهده دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اینجا کلیک نمایید

- متقاضیان دقت نمایند بایستی در هر ترم، نسبت به اخذگواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه مربوطه و اخذ تاییدیه نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل اقدام نمایند. تصویر گواهی اشتغال به تحصیل/مدارک تحصیلی تایید شده و دارای کد رهگیری را از طریق سامانه تاک (سامانه تایید اسناد کنسولی) و گزینه بررسی صحت مدرک قابل دریافت است، برای دریافت اینجا را کلیک نمایید. پس از دریافت تاییدیه دارای کد رهگیری، آنرا در سامانه تسهیلات ارزی بارگذاری کنید، در غیر اینصورت امکان ارائه خدمات میسر نخواهد بود. برای مشاهده فیلم آموزشی مربوط به سامانه تاک اینجا کلیک نمایید.

- متقاضيان ادامه تحصيل در خارج از كشور با هزينه شخصي در مقاطع تحصيلي كارشناسي و پایین تر، دانشگاههایی که مورد تایید وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی نیستند و متقاضيانی که در مرحله پادفکت و کالج هستند، متقاضیان پسری که معافیت تحصیلی ندارند، متقاضیانی که مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ندارند، متقاضیانی که مقیم ایران نیستند در حال حاضر نمي‌توانند از تسهيلات ارزي برخوردار شوند، فقط به دانشجویان مقطع کارشناسی که قبل از 31 اردیبهشت ماه 1397 در خارج از کشور در دانشگاه مقصد ثبت نام نموده و شروع به تحصیل نموده اند، ارز تعلق می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید.